Jazda na rowerze górskim jest jednym z najbardziej ekscytujących sportów, jakie można uprawiać, ale może też być bardzo niebezpieczna – zwłaszcza jeśli nie podejmiesz odpowiednich środków ostrożności.

Przeczytaj dokładnie nasze porady, to potrwa tylko parę minut Twojego czasu.

Zawsze noś kask!

Najważniejsza rzecz, To powinno być oczywiste, ale wielu początkujących rowerzystów to ignoruje.

Wysokiej jakości i dobrze dopasowany kask ochronny jest najważniejszym elementem wyposażenia bezpieczeństwa dla każdego rowerzysty górskiego.

Nie ma znaczenia, że jest gorąco, że jest niewygodny. Jeśli jesteś na rowerze, musisz nosić kask – to takie proste!

Inne elementy ochronne

Upadki są nieuniknione. Chociaż większość obrażeń może być niewielka to posiadanie odpowiedniego sprzętu ochronnego pomoże ci uchronić się przed nieuniknionymi zadrapaniami.

Oprócz kasku (patrz punkt 1!), Powinieneś zainwestować w:

  • Rękawiczki – aby chronić ręce przed uderzeniami, zadrapaniami i pęcherzami
  • Właściwe buty – aby zapewnić dobrą przyczepność pedałów i zapobiec zakleszczeniu sznurowadeł (łańcuchowy przepis na upadek!)
  • Ochronny okulary – aby chronić oczy przed promieniami słońca i piaskiem podczas jazdy

Poznaj swoje ograniczenia

Kiedy dopiero zaczynasz jazdę, łatwo jest dać się ponieść emocjom, a dobre chęci pokonania bardziej wymagających odcinków nie wystarczą, by sobie poradzić.

Absolutnie to nie wstyd, gdy zejdziesz z roweru, aby ominąć przeszkodę – popisywanie się i próba przejechania odcinków, na które nie jesteś gotowy, może doprowadzić do katastrofy.

Zacznij od mniej wymagających tras (Násupní, Hřebenáč, Lázeňská) i ćwicz swoje umiejętności przed czerwonymi i czarnymi trasami. Zawsze myśl o konsekwencjach upadku, zanim podejmiesz się przejechania trudniejszych ścieżek i nawet jeśli dana sekcja na papierze wygląda, że jest w twoim zasięgu, może nie warto ryzykować, jeśli spadnie z jednej strony na głęboką przepaść!

Warto też pomyśleć o swojej kondycji – gdy jesteś zmęczony, twoje umiejętności, zdolności i koncentracja zmniejszają się, więc odpoczywaj, gdy tego potrzebujesz.

Skoncentruj się na pierwszej pomocy

Posiadanie podstawowej wiedzy z zakresu pierwszej pomocy może okazać się pomocna i jest to bardzo przydatna umiejętność dla każdego rowerzysty górskiego. Istnieje mnóstwo kursów na temat, a także podstawowych książek i poradników pierwszej pomocy online.

Weź ze sobą małą apteczkę pierwszej pomocy – możesz nawet dostać zestawy, które przymocujesz do ramy roweru, który nie ma wpływu na Twoją prędkość.

Sprawdź stan techniczny roweru

Nieodpowiednio przygotowany i utrzymany rower górski to odpowiedzialność – sprawdź to przed rozpoczęciem jazdy. Na szczycie listy znajdują się hamulce, ponieważ szybkie i bezpieczne zatrzymanie jest absolutnie niezbędne.

Ważne jest również, aby sprawdzić opony, smarować łańcuch (używając specjalistycznych, odpowiednich produktów) i regularnie sprawdzać mechanikę pod kątem luźnych i pękniętych części.

Zabranie ze sobą niektórych niezbędnych części zamiennych i zestawu do naprawy opon pomoże uchronić przed długim spacerem do domu.

Zdrowy rozsądek

Wiele zagadnień dotyczących bezpieczeństwa na rowerach górskich sprowadza się do zdrowego rozsądku. Sprawdzanie pogody, odpowiedni ubiór, planowanie podróży i informowanie znajomych o tym, gdzie jedziesz, to dobre rady.

Pomocne artykuły dotyczące bezpieczeństwa: